Úvod Blog Odvětví ESG ve stavebnictví: Jak nevypadnout z hry o budoucí zakázky

ESG ve stavebnictví: Jak nevypadnout z hry o budoucí zakázky

Stavební sektor v posledních letech čelí nejen ekonomickým výzvám, ale i tlakům ze strany regulátorů, jejichž cílem je zlepšit udržitelnost a transparentnost celého odvětví. V současnosti je často skloňovaný zejména ESG reporting, tedy podávání pravidelných výročních zpráv o pokroku v oblasti životního prostředí, sociální odpovědnosti a způsobů řízení firem. 

Ačkoliv si menší a střední stavebníci mohou vydechnout, protože se povinnost reportingu vztahuje pouze na velké korporace s ročními tržbami v řádu desítek milionů eur, přísnější regulace nepřímo ovlivní celé odvětví. Stavebnictví je totiž silně propojeno se sítí subdodavatelů, kteří často pracují pro větší firmy, jež musí nové regulace dodržovat. 

I když se regulace přímo týká pouze velkých hráčů, kteří jsou povinni reportovat například finanční výsledky nebo dodržování ekologických standardů, jejich subdodavatelé a menší firmy se budou muset přizpůsobit těmto standardům, aby mohli pokračovat ve spolupráci. Jednoduše řečeno, velké společnosti pod tlakem regulací budou požadovat od svých subdodavatelů, aby měly ve svých firmách „pořádek“. 

Tento tlak na subdodavatele bude viditelný jak v oblastech pracovních podmínek a ekologických standardů, tak i v požadavcích na maximální ekonomickou transparentnost. Firmy, kteří se chtějí ucházet o zakázky, už nebudou moci fungovat na papírových účtenkách z kapes svých zaměstnanců, ale budou muset prokázat, že mají ve svých financích jasný řád. Důslednost v řízení běžných provozních výdajů poskytne dodavatelům značnou výhodu při získávání nového byznysu od stavebních molochů. 

Proč musí být v pozoru právě dodavatelé

Menší stavební a instalatérské firmy často během práce na dílčích fázích developerského projektu dodatečně nakupují vybavení a materiál, který následně potřebují vydokladovat a přefakturovat. S tlakem na vyšší transparentnost bude klíčové, aby byly všechny náklady zpětně sledovatelné a jasně přiřazené ke konkrétnímu projektu. Při objemu účtenek, které zaměstnanci stavebních firem nasbírají během práce, bude pro účetní a další administrativní pracovníky téměř nadlidským úkolem vše pečlivě zatřídit. 

Praktické řešení (nejen) pro stavebnictví

Jedním z řešení, který dokáže reagovat na potřebu sledování a reportování provozních výdajů, je Expense Management od Fidoo. Chytré platební karty mohou být vydány jak na jména jednotlivců, tak pro celé týmy nebo projekty. Jsou napojené na desktopovou i mobilní aplikaci, do které lze nahrávat fotky účtenek a pokrýt tak jejich elektronickou evidenci, schvalovat výdaje, vyplňovat cestovní příkazy i knihu jízd. Všechna data se propisují real time v průběhu měsíce a účetní je má k dispozici kdykoliv je třeba – ne 3 dny před uzávěrkou. Bezchybné a rychlé vyúčtování je samozřejmostí stejně jako plynulý přenos dat do účetního i ERP systému přes API nebo pomocí exportů.  

Pro účetní a majitele firem znamená toto řešení výrazné odbourání byrokracie, okamžitý přehled o výdajích a možnost lepšího plánování u budoucích projektů. Majitelé stavebních firem nebo jejich manažeři mohou flexibilně řídit, jaké výdaje jsou pro konkrétní pracovníky povoleny, a to v závislosti na jejich úrovni či roli ve firmě. To může například znamenat, že vedoucí pracovníci mají povolení nakupovat materiál, zatímco jiní pracovníci budou moci čerpat pouze na drobné náklady, jako je třeba výměna opotřebovaného nářadí. 

Konkurenční výhoda

Pro majitele stavebních firem a účetní je klíčovým přínosem Fidoo karet a celého Expense Managent systému přehlednost a dokumentace běžných provozních výdajů. Tento přehled pomáhá lépe řídit náklady na projekty jak v krátkodobém, tak i dlouhodobém horizontu. Díky moderním analytickým nástrojům mohou účetní a majitelé firem detailně sledovat, kde dochází k neefektivitě, a případně přijmout opatření k optimalizaci výdajů. 

Tento přístup nejenže šetří čas, eliminuje riziko chyb a podvodů, ale především zajišťuje, že firma do budoucích tendrů vstupuje s čistým štítem a konkurenční výhodou. Tlak na transparentní a efektivní hospodaření v rámci stavebního sektoru nebude v následujících letech slábnout, ba naopak. S rostoucím důrazem na ESG faktory budou stavební firmy čelit stále větší potřebě systematického sběru a analýzy dat o svých výdajích. Nástroje jako Expense Management se tak stávají nejen užitečnou vychytávkou, ale také nezbytnou součástí adaptace na tržní změny. 

Mohlo by se vám líbit...